Poročilo o dogodku – Konferenca Modernizacija upravnega postopka
Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je v četrtek, 28. novembra 2024, potekala znanstvena konferenca z naslovom »Modernizacija upravnega postopka«. Organizirana je bila v okviru raziskovalnega projekta V5-2383 »Teoretični in praktični vidiki modernizacije upravnega postopka v Sloveniji«, ki ga sofinancirata Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS in Ministrstvo za javno upravo RS in poteka pod vodstvom izr. prof. dr. Brune Žuber.
Konferenca se je pričela z uvodnim nagovorom dekana Pravne fakultete prof. dr. Mira Cerarja ter prodekanje Pravne fakultete in vodje projekta izr. prof. dr. Brune Žuber. Na konferenci so svoje znanstvene prispevke predstavili člani projektne skupine s Pravne fakultete UL, Fakultete za upravo UL in Inštituta za primerjalno pravo pri PF ter tudi kolegi s pravnih fakultet v Zagrebu in na Reki. Konferenca je potekala kot celodnevni dogodek, razdeljen v več vsebinskih sklopov. Obravnavane teme so obsegale izbrana vprašanja modernizacije upravnega postopka v Sloveniji in na Hrvaškem, vpliv prava EU na nacionalne upravne postopke, podrobnejšo analizo izbranih institutov slovenskega in hrvaškega upravnega postopka in njihovo kritično vrednotenje v luči morebitnih sprememb slovenske pravne ureditve upravnega postopka. Zadnji sklop konference je bil namenjen izbranim vprašanjem uporabe novih tehnologij in umetne inteligence pri upravnem odločanju. Konference so se udeležili številni predstavniki upravnega sodstva, ministrstev, državnega odvetništva, varuha človekovih pravic, službe vlade za zakonodajo, informacijskega pooblaščenca in drugi. Udeleženci so konferenco ocenili kot izjemen doprinos k teoriji in praksi upravnega postopka, zlasti pa kot odlično izhodišče za spreminjanje pravne ureditve upravnega postopka.
Dogodek je s tem dosegel svoj temeljni namen, tj. vzpostavitev poglobljenega in strokovno argumentiranega dialoga med različnimi akterji, ki lahko prispevajo k čim boljšim rešitvam pri modernizaciji Zakona o splošnem upravnem postopku. Konstruktivne razprave v okviru konference bodo nedvomno prispevale h kvalitetnejšim končnim rezultatom projekta in s tem, upamo, tudi k premišljenim rešitvam v okviru novega Zakona o splošnem upravnem postopku v Sloveniji.