POLETNA ŠOLA ENERGETSKEGA PRAVA

Na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je 12. in 13. septembra 2024 potekala Poletna šola energetskega prava (Energy Law Summer School). Gre za prvo tovrstno šolo v Sloveniji, ki so jo ob Pravni fakulteti soorganizirali še Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani, Univerza v Trstu ter Agencija Evropske unije (EU) za sodelovanje energetskih regulatorjev (The European Union Agency for the Cooperation of Energy Regulators, ACER). Organizacijski odbor so sestavljali izr. prof. dr. Bruna Žuber in doc. dr. Bruno Nikolić kot vodji, doc. dr. Marjan Kos, as. Matevž Bedič, dr. Silvia Manessi, prof. dr. Andrea Crismani ter izr. prof. dr. Giacomo Biasutti.

Poleg relevantnosti obravnavane tematike gre že uvodoma posebej izpostaviti sodelovanje z ACER, ki je edina agencija EU pri nas. V tem smislu doprinos poletne šole ni bil le v širjenju znanja s področja prava in energetike, temveč tudi v krepitvi sodelovanja slovenskih institucij z ACER in iskanju kariernih možnosti za – tako domače kot tuje – udeležence. Poletna šola energetskega prava je potekala v angleščini in je združila najodličnejše študente iz različnih, zlasti evropskih držav (tudi Slovenije). 

Da je interes za področje energetskega prava izjemen, je bilo organizatorjem očitno že ob odprtju prijav – le v nekaj tednih se je interesentov za poletno šolo nabralo preko 150, pri čemer je nabor prijavljenih udeležencev zajemal široko paleto različnih strok in poklicev; od pravnikov, (bodočih) diplomatov, ekonomistov, do inženirjev. Izmed vseh prijavljenih je bilo izbranih 52 najboljših udeležencev iz več kot 15 različnih držav. Predavatelji, ki so na poletni šoli sodelovali, so vrhunski strokovnjaki s presečišča različnih strokovnih področij. Med njimi gre tako omeniti sodelavce ACER, ki so neposredno seznanjeni z regulacijo energetskega trga na ravni EU, prof. dr. Verico Trstenjak, ki je k diskurzu prispevala zlasti v luči svojih bogatih izkušenj generalne pravobranilke Sodišča EU, dr. Damjana Kukovca, slovenskega sodnika Splošnega sodišča EU, prof. dr. Andreo Crismanija ter izr. prof. dr. Giacoma Biasuttija, oba z Univerze v Trstu, ki sta k programu doprinesla predvsem nekatere teoretične poudarke, in nazadnje še dr. Denisa Mancevića, ki je poletno šolo zaključil s pestro diskusijo na temo energetske diplomacije v odnosu EU – Rusija.

Ob izjemnem znanju, ki so ga udeležencem predali predavatelji, je bila posebna kvaliteta poletne šole velika angažiranost vseh udeležencev, ki so plodovito prispevali k diskusijam. S tem je prva Poletna šola energetskega prava nesporno dosegla svoj namen: vzpostaviti platformo med najboljšimi posamezniki, ki jih združujeta interes in skrb za energetsko prihodnost EU. To je bilo še toliko bolj poudarjeno na neformalnih druženjih med in po predavanjih; udeleženci so tako med seboj kot z govorci vodili vsebinsko bogate in razgibane razgovore. Prva Poletna šola se je tako izkazala kot velik uspeh, ki ga gre – ob tolikšnem zanimanju – gotovo ponoviti.

 

Zavarovalnica Triglav

.

Galerija


Datoteke
acrobatProgramme (113.56 KB)